dodano 01 Listopada 2019  
 

Sprawozdanie studentów z pobytu na praktykach w Berlinie

Sprawozdanie studentów z pobytu na praktykach w Berlinie

Sprawozdanie ze stażu w Berlinie - wyjazd w ramach programu Erasmus+:

Karolina Smyk, Michał Milko

W dniach od 29.07.2019-29.09.2019 odbyliśmy staż w ośrodku rehabilitacyjnym w Berlinie. Harmonogram pracowników wygląda następująco: I zmiana w dziale rehabilitacji  rozpoczynała się od  godz. 8.00 do 16.30 natomiast  II zmiana od 11.30 do 20.00. Półgodzinna przerwa nie jest wliczana w czas pracy. Stołówka na terenie obiektu była dostępna tylko dla pacjentów, pracownicy nie mają możliwości skorzystania z posiłków nawet po zapłacie.  Zostaliśmy mile przyjęci i pracowaliśmy w pracowni fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. Zaobserwowaliśmy, że praca w Niemczech cechuje się bardzo dobrą organizacją, zaplanowaniem i podzieleniem zabiegów pomiędzy fizjoterapeutów i masażystów. Każdy pracownik i praktykant dostaje własny plan pracy na cały dzień. Pewną trudnością jest jednak bariera językowa, gdyż przeważająca część osób korzystajacych z rehabilitacji to ludzie starsi, którzy posługują się tylko i wyłącznie językiem niemieckim. Językiem angielskim posługiwały się nieliczne osoby.

Przed rozpoczęciem i po zakończeniu stażu byliśmy zobligowani do zdania egzaminu z języka niemieckiego, jest to jeden z warunków realizacji stażu.

Zaletami praktyk były: życzliwa kadra, możliwość kreatywnego rozwoju, ciekawe przypadki kliniczne, możliwość korzystania z wielu atrakcji Berlina na które trzeba przeznaczyć własne środki finansowe. Berlin to wielokulturowe i ogromne miasto z doskonale rozwiniętą siecią komunikacyjną z którym związane są  bardzo wysokie koszty utrzymania. Za pokój płaciliśmy 500 Euro miesięcznie, a znalezienie pokoju w miesiącach wakacyjnych było bardzo trudne. Trzeba liczyć się z wysokimi kosztami związanymi z poruszaniem się komunikacją miejską (ok 89 Euro miesięcznie) jak również z wysokimi cenami w sklepach. Własne środki należy również przeznaczyć przed wyjazdem na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która jest warunkiem rozpoczęcia praktyk. Za staż w tym  Ośrodku rehabilitacyjnym nie otrzymuje się wynagrodzenia, ponieważ jest taką formą pobytu, która ma za zadanie poszerzyć i dać możliwość nabycia nowych doświadczeń i umiejętności. Pobyt w Berlinie wspominamy bardzo dobrze, była to dla nas forma zapoznania się ze specyfiką pracy i  warunkami panującymi w innym kraju.

  

załączone pliki
artykuł artykuł» [ 170.06 kB ]
‹ zobacz wszystkie aktualności